Tüp Bebekte Oluşabilecek Sorunlar

Tüp Bebekte Oluşabilecek Sorunlar

Tedavinin iptal edilmesi

Tüp bebek uygulamalarında hastaların hepsi tedavilere istenilen cevabı vermez. Tüp bebek sırasında görülen bu tür problemlerde tedavi iptal edilebilir. Ayrıca gerektiği kadar follikülün oluşmaması da tedaviyi iptal ettiren bir durumdur. Yine yumurtaların kullanılan ilaçlara aşırı cevap vermesi tedavinin iptaline yol açabilir. Fakat tüp bebek tedavisinin iptal edilmesinden sonra hastalar yeniden değerlendirilerek gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yeni bir tedaviye başlanabilmektedir. Yeniden uygulanan tedavilerde bazen hiçbir sorun yaşanmayabilir.

Anne adayında yumurta bulunamaması

Tüp bebekte oluşabilecek sorunlardan biri de yumurta bulunamamasıdır. Yumurta bulunamama genellikle ileri yaş hastalarda görülmektedir. Bunun nedeni ise, yumurta kapasitesinin azaldığından dolayı folliküller gerektiği kadar olgunlaşsa da yumurta toplama aşamasında hiç yumurta elde edilemeyebilir ve tüp bebek tedavisi riske girebilir.

Döllenmenin olmaması

Tüp bebek tedavisinde olası sorunlardan biri döllenmenin olmamasıdır. Sağlıklı yumurta ve sperm kullanılmasına rağmen bazen döllenme sağlanamayabilir. Meniden elde edilen spermler ile döllenme şansı % 75 civarındadır. TESE yöntemi ile elde edilen spermlerin dölleme şansı ise % 55 civarındadır. Yumurtalar gerekli olgunluğa geldiğinde yumurta miktarı az olur ise döllenme sağlanamayabilir. Tüp bebek uygulamasında bu gibi sorunlarla karşılaşıldığında embriyo transfer işlemi iptal edilebilir.

Transfer sırasında ne gibi sorunlar oluşabilir?

Bazı hastaların rahim yapısında oluşan bozukluklardan dolayı transfer işlemi çok güç gerçekleştirilmektedir. Şayet tüp bebek uygulanan hastanın rahim yapısında bir problem var ise transfer edilen embriyo ile gebelik şansı oldukça düşük olur.

Hiç sperm bulunamaması

TESE tekniği ile her hastada sperm bulunamaz. Sperm elde edilemeyen hastalarda tüp bebek uygulamaları iptal edilmektedir.

Gebelik testinden evvel kanamanın oluşması

Bazen gebelik testi yapılmadan önce kanamalar görülebilir. Ancak kanamanın olması gebeliğin olmadığı anlamına gelmemektedir.

OHSS yumurtaların aşırı uyarılması

Yumurtaların aşırı uyarılması tüp bebek tedavilerinde sıklıkla karşı karşıya kalınan problemler arasındadır. Daha çok polistik over hastalarında karşılaşılan bir sorundur. Yumurtalarda aşırı uyarılma oluşmuş ise kullanılan ilaçların dozu azaltılmalıdır. Ayrıca ilaç kullanımına biraz ara verilmesi de gerekebilir.

OHSS nasıl belli olur?

  • Pıhtılaşma sorunları ile
  • Kişide nefes alıp vermede zorluk yaşanır
  • Karında ağrı ve şişlik oluşur
  • Yumurtalıklarda aşırı büyüme olur
  • İdrarda azalma görülebilir.
  • Göğüs boşluğunda sıvı toplanabilir
  • Karın boşluğunda sıvı toplanabilir.

Yumurtaların aşırı uyarılması nasıl önlenebilir?

Tüp bebek sırasında karşılaşılan bu durumu engellemek için yumurta toplama işlemi iptal edilmektedir.

Sorun nasıl tedavi edilmelidir?

Sorun şiddetli ilerlemiyor ise hastanın hastaneye yatırılmasına gerek duyulmaz. Hastaya verilen basit perhizler ile sorun engellenebilir. Hastanın kilosu ve karın ölçüleri kontrol altında tutulmalıdır. Eğer kişide kilo alımı, nefes darlığı ve idrarında azalmalar tespit edilmiş ise muhakkak vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Sendrom çok güçlü ilerliyor ise hasta hastaneye yatırılmalıdır. Tüp bebek tedavisi uygulanan hastanın karnında toplanan sıvı boşaltılmalıdır ve hastaya serum takılmalıdır. Bu durumlarda hasta hastanede yaklaşık olarak 2 hafta kadar yatırılmaktadır. 2 haftada karında toplanan sıvı en az 10 defa boşaltılmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız