Tüp Bebek Sürecinde Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp Bebek Sürecinde Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek öncesi bilgilendirme çok önemli

Son yıllarda tüp bebek tedavisinde ülkemizde son derece yüz güldüren yenilikler ve ilerlemeler yaşanmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi  olacak anne ve baba öncelikli olarak bu sürecin her aşaması ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirmeden geçmek zorundadır. Özellikle yeni tekniklerin hangi tür çiftlere, nasıl ve ne zaman uygulanacağını belirlemek için çiftlerin analizini iyi yapmak gerekir.

Tüp bebek tedavisine karar verme süreci de saydığımız tüm bu ölçütlerin başında gelen bir süreçtir. Böyle ölçütlere uyulmasıyla doğru orantılı olarak, tüp bebek tedavisinde de başarı oranı artar. Çiftlerin, özellikle annenin nelere dikkat edeceğini bilmesi de bu açıdan son derece önemli bir ayrıntıdır. Zira tüp bebek tedavisinde sağlıklı sonuçlar almak için bazı şeylere çok özen göstermek gerekmektedir.

Tüp bebek başarı oranı hakkında bilgi edinmeli

Her şeyin başında, annenin yaşı, yumurta sayısı, kısırlığının kaynağının ne olduğu önemlilik arz eder. Her ne olursa olsun, tüp bebek sahibi olmak isteyen ve bu tedaviyi kabul eden her çifte başarı oranını gösteren bir belge verilmesi gerekir. Çünkü bu bir umuttur. Çift, büyük umutlarla bu tedaviye başvurup, kendilerinin başarı oranı düşük olmasına rağmen bunu bilmez iseler, sonunda psikolojik bir yıkımla karşı karşıya kalabilirler.

Sigara ve Alkol tüketimini bırakmalı

 

Anne ve baba olarak bu şekilde bir tedaviye başlamadan önce sigara ve alkol tüketimi var ise en az 3 ay öncesinden kesilmelidir. Beslenme konusuna yönelik olarak, anne sağlıklı beslenmesine dikkat etmelidir. Anne adayı, bol miktarda meyve ve sebze yemelidir. Bunun yanında kuru yemiş olarak adlandırdığımız badem, fındık ve ceviz tüketiminin de anne adayının sağlığına çok büyük yararlar sağladığını söyleyelim. Bunların hepsi taze bir şekilde, kavurmadan tüketilmelidir. Bu tür besinler folik asit yönünden zengin oldukları için, bebeğin tutunmasında büyük rol oynarlar.

Tüp bebek öncesi beslenmeye dikkat edilmeli

 

Yapılabiliyorsa her gün taze sıkılmış portakal suyu içilmesi sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, portakalın taze sıkılmış olmasıdır. Anne adayının ayrıca besin takviyesi almasına hiçbir şekilde gerek yoktur ve önerilmez.  Bunun dışında önerilmeyen besinlerden bazıları da maydanoz, nane, dereotu ve kimyon. Beslenmeyle birlikte yüksek tutulan moral, en başta gelen önemli faktörlerden biridir. Stresli, moralsiz bir süreç sağlanacak başarının ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır.  Yapılmayacak şeylerden en önemlilerinden bir diğeri ise hap kullanmak. Hiçbir şekilde takviye olarak hap kullanmamanız gerekmektedir.

Tüp bebekte embriyo transfer süreci

Tüp bebek tedavisinde embriyo miktarı ve kalitesi de çok önemlidir. Bunu yüksekte tutmak da başarılı bir tedavi sürecinde başrol oynayan faktörlerden biridir. Genelde tavsiye edilen embriyo sayısı bazı yerlerde değişmekle birlikte üçtür. Embriyo transferi yapıldıktan sonra ayakta kalmamaya büyük önem verilmelidir. Özellikle yolculuklardan kaçınmalı, ani hareketler yapılmamalıdır. Tedavi sürecinde ağır işlerden kaçınılmalı, hiçbir şekilde yoğun tempolu, yorucu işlere kalkışılmamalıdır. Özellikle çok sıcak ya da çok soğuk hava koşullarına da maruz kalınmaması tedavi sürecinde önemlidir.

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız