Tüp Bebek Nasıl Olur Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nasıl Olur Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek uygulaması, kısa ve basit haliyle, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin yani yumurta ve spermin vücut dışı koşullarda -labarotuvar ortamı gibi- döllenme işlemidir. Tüp bebek işlemi sonucu doğan ilk bebek ise, 1978’de İngiltere’de Dünya’ya gelmiştir. Tüp bebek normal yollar ile hamile kalamayan anne adaylarına uygulanan yardımcı bir üreme tedavisidir. Erkekten alınan spermlerle kadından alınan yumurtanın laboratuvar ortamında birleştirilmesi neticesinde oluşan embriyoların rahme aktarılması prensibine dayanır.

Neden ilk tüp bebek tercih ediliyor?

Tüp bebek uygulaması birçok yardımcı üreme tedavisi olsa da genellikle en sık tercih edilen tedavi çeşididir. Bunun sebebi ise, gebelik şansının en yüksek olduğu bir tedavi biçimi olmasından kaynaklanır. İlk önce, tüp bebek tedavisi enfeksiyon ya da cerrahi operasyonlar sonucu tüplerinde kalıcı hasarlar kalan anne adaylarında uygulanmaya başlamıştır. Ardından ise kısırlığa sebep olacak diğer etkenlerin tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Nedeni bilinmeyen kısırlık ya da erkek kaynaklı kısırlıklarla tüp bebek tedavi yöntemi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Mikroenjeksiyon uyglaması

Son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon adı verilen yöntem ile, menisinde sperm bulunmayan ya da bulunsa bile sperm sayısının çok düşük olduğu ancak testisinde sperm mevcut olan baba adaylarının tedavisinde oldukça ses getirmiş, bir devrim olarak ilan edilmiştir. Kadınlarda her iki tüpün kapalı olması, sperm sayı, hareket ya da normal sperm miktarının düşük olması, sebebi bilinmeyen kısırlık, şiddetli endometriozis gibi durumlar ve hastalarda tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Tüp bebek tedavisinin süresi uygun görülen tedavi türüne göre değişebilmektedir. Tedavide en sık ve yaygın olarak uzun protokol adı verilen yöntem uygulanır.

Tüp Bebek  nasıl yapılır?

Tüp bebek uygulamasının 5 aşaması vardır. Tüp bebek aşamalarından birincisi tedavi öncesi görüşme ve en uygun tedavi yöntemini bulmaktır. Aşağıdaki videoda tüp bebek nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaktayım

Tüp bebek tedavisi düşünülen adaylarda tedavi, anne adayının adetinin 2. Veya 3. Günü uygulanmaya başlanır. Başlangıç günü ultrason uygulanır. Bunun sebebi, ultrasonda yumurtalıklarda ve rahimde tedaviye başlamaya engel olacak bir sorunun olup olmadığını saptamaktır.

Anne adayının kanında FSH ve östrojen seviyeleri değerlendirilir.  Anne adayının tedavisine başlamak için herhangi bir engel görülmezse; anne adayının yaşı, kısırlık sebebi, kan tahlil sonuçları ve yumurtalık kapasitesi de dikkate alınarak hastaya göre olabilecek en uygun tedavi yöntemine karar verilir. Bunun akabinde tüp bebek uygulaması için yumurta oluşumunu gerçekleştimek adına hormon tedavisine başlanır. Bu döneme kontrollü over sitimulasyonu ismi verilir. Bu dönemde tedaviye yanıtı ve yumurta gelişimini incelemek için belirli zamanlarda ultrason uygulanır, kanda hormon değerlendirilmesi yapılır.

Yumurtalıkların Uyarılması

İğne şeklinde hormon barındaran ilaçlara başlanır. Bunun sebebi yeni adet döneminin 3. gününde yumurtalıkların uyarılması içindir. Yumurtalıklardan birden fazla yumurta hücresinin gelişimini sağlamak adına bu ilaçlar uygulanır. Bu hamilelik olasılığını yükseltmektedir. Yumurtalıklarının uyarılma süresi hastadan hastaya değişmektedir. Yumurtalıkların kullanılan ilaca yanıtı, bu sürecin uzunluğunu belirler. Genellikle bu uzunluk 10-12 gün arasında değişmektedir.  İki günde bir hormon ve ultrason yardımıyla bu dönemde yumurta gelişimi takip edilir.

Yumurta Toplanması

Yumurta hücreleri belli olgunluğa ve büyüklüğe eriştikten sonra, yumurtaların çatlamasına yardım eden hormonal bir iğne ile çatlaması sağlanır. İğne uygulandıktan 34-36 saat sonra yumurta toplama operasyonu gerçekleştirilir. Bu iğne muhakkak zamanında yapılmalıdır. Yumurta toplama uygulaması, sedasyon anestezi yani uyku hali denilen bir hal altında transvajinal ultrasonografi aracılığı ile uygulanır. Bunun sebebi hastanın ağrı hissetmesini önlemektir.  Hasta sabah aç karnına alınır. İşlem yaklaşık 20 ile 30 dakika arasında sona erer.

Bu operasyon esnasında foliküllerin içindeki sıvı toplanır. Sıvıda yumurta bulunup bulunmadığı değerlendirilerek olan yumurtalar toplanır. İlk işlemlemde folikül sıvısında yumurta bulunamayabilir. Bu durumlarda özel bir sıvı yardımı ile folikül içi yıkanır ve folikül içinde kalmış olabilecek yumurtalar bulunmaya çalışılır. Hasta başına yumurta sayısı 10- 12’yi bulabilirken, bu rakam 1’den 40’a kadar da çıkabilir. Çok ender olarak, hiç yumurta toplanamayabilme ihtimali de mevcuttur. Bu işlem sonrası hasta bir iki saat takip edilir ve ardından evine gidebilir. Bundan sonraki aşama ise toplanan yumurtalar içersinde ideal olanların seçilmesi, döllenmesi ve rahim içine transferidir.

Yumurtaların Döllenmesi  (Fertilizasyon)

Yumurta toplama işlemiyle elde edilen MII oosit adı verilen iyi ve döllenebilecek yumurtalar seçildikten sonra, sperm hücre kalitesine bakılarak, klasik tüp bebek ya da mikroenjeksiyon aracılığıyla laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır. Bazı durumlarda döllenme olasılığını arttırmak adına mikroenjeksiyon yöntemi kullanmak daha faydalı olabilmektedir. Sperm hücresi, yumurta hücresini döller ve böylece EMBRİYO meydana gelir. Özel kültür ortamında, döllenmiş yumurtalar, anne adayının rahmine transfer edilebilecek hala gelinceye dek izlenir. İyi ve kaliteli embriyo ayıklanarak rahim içine transferi gerçekleştirilir.

Embriyo Transferi

Embriyoların laboratuvar ortamından alınarak anne adayının rahmine transferine embriyo transferi adı verilir. Bu aşama, anesteziye ihtiyaç duyulmayan, hastanın ağrı duymayacağı bir işlemdir. Yumurta toplanma işleminden 48-72 bazı durumlarda ise 120 saat sonra transfer gerçekleştirilir. Transferin ne zaman yapılacağı embriyo sayı ve kalitesiyle ilgili bir durumdur.  Trasnfer öncesi rahim ağzı özel sıvılar yardımı ile temizlenir. Rahim içerisine transfer, ince kateter yardımıyla rahim ağzından geçilerek uygulanır.  Bu uygulama sonrası rahim içine bırakılan embriyoların bundan sonra  kendi kendilerine gelişmeye devam ederek rahime tutunmaları beklenir.

Aşağıdaki videoda embriyo transferi hakkında bilgi vermekteyim

Transfer edilecek embriyonun sayısı ise, transfer öncesi jinekologla kararlaştırılır. İşlemden sonra, yarım saatlik bir istirahat sonrası hasta evine gidebilir. Transferden sonra elde kalan döllenmiş iyi kalitede embiryosu var ise, dondurularak muhafaza edilebilir. Embriyoların donma ve çözülme uygulaması ardından canlılıklarını koruyabilme şansları %50’dir. Taze embriyolardan daha az bir olasılıkla hamilelik oluşturmalarına rağmen, ikinci bir hamilelik olasılığı tanıyarak gebelik şansını arttırmaktadır. Maliyeti düşürdüğü için de avantajlıdır.

 

Yorumlar

 • Merhaba 35 yaşindayim Azerbaycanliyim….Almaniyada yaşiyorum
  cocum olmuyor.turk bebek istiyorum…bu yaşlarda münkünmü sormaq istediyim …turk bebek..Almaniyada yapiyormusunuz..ve kac para civarinda olyor…mümkunse ..beni bilgilendirerdiz….

  • Merhaba,

   Yardımcı üreme tedavilerinde yumurtalık rezervi, rahim ve tüplerinizin durumu ve eşinizin sperm analizi sonucu değerlendirildikten sonrasında size en uygun tedavi planı yapılmaktadır. Yaş özellikle yumurtalık rezerviniz açısından önemli bir faktördür. 35 yaşında olmanız nedeniyle daha fazla vakit kaybetmeden infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanız doğru olur. Almanya da çalıştığımız bir merkez bulunmamaktadır. Ancak günümüzde sizin gibi zaman sorunu olan hastalar için uyarlanmış pek çok tedavi protokolü bulunmaktadır. İletişim bilgilerinizi göndermeniz halinde maliyet, tedavi protokolleri ve tedavi süresi hakkında ön bilgi verilmesini sağlayabiliriz.

   Saygılarımla

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Meraba ben ilik nakli oldum doktor menopoz oldugumu söyledi yaşım 22 tüp bebek ile hamile kalmamda bi sakınca varmıdîr

  • Merhaba,

   Mevcut hastalığınız açısından takip olduğunuz doktorunuz gebe kalmanıza izin veriyor ise gebelik elde etmek için yardımcı üreme tedavilerinden destek alabilirsiniz. Ancak menopoza girdiğinizden bahsetmişsiniz. Yumurtalık rezerviniz tükenmiş ise kendi yumurtalarınız ile bir gebelik elde edebilmeniz günümüz koşullarında mümkün değildir. Yumurta bağışı gibi yöntemlerle gebelik gibi bir şansınız olabilir. Burada verici kadından elde edilen yumurtalar alıcı kadının kocasının spermleri ile döllendikten sonra alıcı kadının rahmine transfer edilir. Ancak bu süreç Türkiye de yasal değildir.

   Saygılarımla

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Merhaba ,
  Ben 32 yaşindayim 3 tane kaybim oldu. Kürtaj oldum 3 defa kan pihtilasmasi varmis dedi doktor , simdi ise vakit kaybetmemek adina tüp bebek öneriliyor sizce basvurmalimiyim cvbinizi en kisa surede gmailime bekliyorum.
  Şimdiden teşekkürler…

 • Benim tahlil sonuçlarım temiz çıkmış eşimin de sperm sayisi çok düşük doktorlara gittik tüp bebek bize gitmemizi istedi..ne yapmamız gerekir.acaba

 • Eşimin yapması gereken şey nedir.ne yapacak simdi ıstanbul da çalışıyor bütün tahlil sonuçları kendisiyle beraber götürmüş ordaki doktorlara göstermesi için ikimiz çok istiyoruz.eşimin ailesi diyor çok erken aceleniz ne benim yaşım 22 eşimin de 28 yaş sınırı uygun ama zaman geçmemesin istemiyorum

 • Merhabalar ben 1 bucuk senelık evlıyım 1 yıldır cocugum olmuyor doktora gttık eşim de sperm sayısı yetersızmiş ilaç verdı onu kullanıyor ve onun yanısıra cevız muz keçiboynuzu vs yiyor sizce ilaç etkı gosterırmı yoksa aşılama gerekırmı

 • Mrb ben 3cocuk annesiyim korsanlarını baglattim 6sebe oldu fakat hiç hesapta olmayan bisey oldu eşinden ayrıldım yeniden evlenicem evlenicegim kişi çocuk istiyor bana yardımcı olursanız sevinirim tsk

 • Iyi günler hocam bende sperm sayısı eksik çocuk sahibi olmak istiyorum 2 yıldır evliyim yaşım 29 bende sperm sayısı 1.400.000 eşimde sorun yok ultrason çektirdim skrotal doppler usg tetkik: solda: tarafta pampiniform pleksus ven çapları artmıştır (2.5cm). Salvalva ile Venös reflü izlendi
  Sağda: 17mm çapında yoğun içerikli sıvı izlendi (kronik hidrosel? Spermatosel?) İzmir Ege yaşam hastanesi ameliyat dedi sizce ne yapmam gerekiyor. Sorun

 • Merhaba Bn 28 yaşındayım ve bir çocuğum var oda 5 yıl sonra rahim filimi çekildikten sonra oldu şimdi ise şeker hastası oldum iğne kullanıyorum ve çocuğum olmuyo sizce tedavi olmalimiyim şeker bir sorun cikarirmi

 • Dr bey benim eşimde sorun azo spermi kendisi biz çocuk sahibi olabilir miyiz acaba saygılarımla

 • Merhaba hocam.ben doktora göründum benim sağ tüpüm tıkalı olduğu söylendi ve eşimin de Sperm hızının düşük olduğu ama aynı zamanda 3 defa da aşılama yapıldı tüp bebek te uygulamak istiyorum bu konuda siz ne önerir siniz. Teşekkürler

 • Hocam mrb ben saadet 5aylik evliyim esim cocuk istiyo ama ama olmuyo napicam hocam yardim edin lutfen

 • Benim dört aylık kızım farber hastalığından kaybettim doktor doğacak diğer çocuklar da böyle olur dedi tüpbebek te böyle bir ihtimal var mı

 • Merhaba dr.bey ben 30 yaşındayım bir aylık evliyim yalnız tamamiyle muayene olmak için kadindoguma gittiğimde hormon tahlillerimde fsh 22,73 geldi ve mnh istendi ve bir an önce vakit kaybı olmadan tüp bebek yapmam önerildi bu fsh değeri ile tüp bebek uygulanması mumkummudur acaba?

 • Merhaba,benim durumum biraz daha farklı. Bir çocuğum var.bir tane daha olsun istiyorum ama uzun zamandır olmuyor.34 yaşındayım ve eşimde sertleşme sorunu var.tüp bebek yapmali mıyım? Bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler

 • Mrb 26 yasindayim esimle hastaneye gittik eşimin test yaptirdik eşimin degerleri normal cikti fakat bnm degerlerim cok düşük çıktı 1.7 gibi bi rakam defiler sperm sayısına nasıl bi tedavi uglulamasi yapilabilir yardimci olursanız sevinirim mailden ulasirsaniz memnun olurum…

 • Merhaba hocam.azo sperm hastasıyım.iki kere tup bebek denedik dusukle sonuçlandı.fakat benim merak ettiğim bana tese uygulanmadı meniden tup bebek uygulamasi dogrumudur.tesekkurler.

 • Merhaba ben tüp bebek yaptım bikere oldu bi daha yapmak istiyorum ama fiyat farkı olurmu bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

 • Meraba benim esimde sperm dusuk normal yolla yada tup bebek sansi ne kadar

 • Doktor bey merhaba.44yasındayım.bir çocuğum var.esimle Bebek istıyoruz fsh değerim 50.tek yumurtalığım var.doktor ostrojenimin dusuk olduğunu ancak folikülümün iyi olduğunu belirtti.tup Bebek başarılı olur mu?saygılarımla

 • Merhaba :) Ben Alina almanyada yasiyorum 4 senedir evliyim ve bebek bir turlu olmuyor :( homonel bozukluğu diyorlar …Yasim 23 bu sene Turkiyeye gelip tüp bebek yontemini denemek istiyoruz. Acaba sansim yüzde kaç, asaga yukari maliyeti ne, ve kac zaman aliyo? Sizinle özel gorusebilormiyim :( cok umutsuzum :( lütfen el verin

 • Merhaba ben 20 yaşındayım bir yıllık evliyim çocuğumuz olmuyor tedavi için bir devlet hastanesinden yardım aldık fakat eşimin sperm sayısı çok dusuk olduğundan çocuğumuzun olamayacağını ve tüp bebek veya asilamayla çocuk sahibi olabileceğimizi söyledi ben başımdan dolayı bir sıkıntı olur mu tüp bebek için

 • Slm hocam
  Ben hollandadan tup bebek tedavisi istiyorum esimin spermasi uygunn fakat benim heray yumurtalama olmuyor, duzensiz atet oldugum icin sanirim, imkani varmi acaba

 • 28yaşimdayım iki tüplerim tıkalı hsg filmi çektirdim bir oğlum var 9 yaşında normal dogum yaptım ikinci çocuk istedim ama olmadı napmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 • Hocam benim sprem değeri çok düşük çocuk sahibi olmak istiyoruz tüp bebek için maliyet ve zaman öğrenebilir miyim ne kadar sürer teşekkür ederim

 • Mrb. Tüp bebek yapmak istiyoruz eşimle. Yardımcı olurmusunuz Bülent bey.

 • Merhaba hocam ben tup bebek yaptirdim tutulmasi yüzde kaç

 • mhb .40 yaşindaim gürcistanlim.tüp bebek denemek istyorum zamaninde 4 sefe kurtaj yaptirdim gemçlimde.ve bazen yaşam seblerde sizi istanbulde nasil ulaşabilirim.ve tedavisi nekadar tutior her bilgi verirsnis memnul kalirim.tşk.kusura bakmain

 • merhabalar hocam eşimin sperm sayısı cok dusuk hareketlilik 5 ileri hareketlilik 1 yerinde hareketlilik 4 hocam birde spermatazolarda amorf baş gözlendi yazıyor kendimde ise tüplrm acık herhangi bir sorun yok lütfen yardımcı olun

Bir yorum yazınız