Mikro Tese İşlemi

Mikro Tese İşlemi

Mikro tese nedir?

Erkeklerde olan infertilite (kısırlık) günümüz toplumunda çocuğu olamayan çiftlerin yaklaşık olarak yarısını oluşturur. Başka bir deyiş ile infertilite olan çiftlerin yarısında erkeklerinde faktörü vardır. Azosperm (erkeklerde sperm hücrelerinin olmaması),retrograd ejekülasyon (sperm hücrelerinin geriye doğru boşaltılması) gibi erkeklere bağlı sebeplerin yanında bayana ait yaş vb faktörlerde de beklenilmeden tedavi işlemine başlanması gerekir.

ICSI (Mikroenjeksiyon) yöntemi ile erkeklerin menisinde (ejekülasyon esnasında penisi çerisinde beyaz yapışkan tarzda içerisinde erkek üreme hücresi bulunan sıvı) sperm olmasa bile çocuk sahibi olmaya imkân sağlamıştır. Fakat bu işlemin yapılması, kişinin
testislerinde sperm hücre üretiminin az miktarda olsa da sperm varlığını gerektirir. Yani spermlerin alınacak kişiden elde edilmesi gerekir.

Testislerden sperm hücresi elde edilmesi hastanın durumu doğrultusunda farklı metotlara başvurulur. Semen (içerisinde sperm
hücresi bulunmayan erkek sıvısı) analiz sonucunda içerisinde hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerde testilerden biyopsi uygulama işlemi yapılabilir. İşlemde sperm hücrelerinin yokluğunun nedeni ortaya konmaya çalışılır. Farklı bir deyiş ile bu işlemle sperm hücresinin yapılamadığı için mi ya da tıkanıklık olduğu için mi semen içerisinde sperm hücresinin
görülmediği ortaya konulmaya çalışılır.

TESE (testiküler sperm ekstraksiyonu) sperm hücresi yapımında ileri derecede bozukluk olan hastalarda testis içerisindeki sperm hücrelerinin üretimini yapan küçük odakların bulunması için yapılan bir işlemdir.

Testisler içerisindeki birkaç odaktan ufak milimetre boyutlarında parçaların alınması ile sperm hücresi varlığı gözlenir. Mikro tese mikroskop yardımı ile sperm hücrelerini üreten kanallar içerisinden sperm bulma işlemidir. Bu işlem ile tıkanıklığın sebep olmadığı yani sperm hücresinin yapımında sorun olan erkeklerde % 36 ila 68 oranında sperm hücresi bulma ihtimali vardır.

Mikro tese işlemi ile az testis dokusuyla her biyopsi esnasında sperm hücresi bulma şansı artmaktadır. Klasik olan TESE işlemine oranla Mikro tese işlemindeki sperm hücresi bulma oranı fazladır. Aynı zamanda farklı avantajıda biyopsi işlemi yapılırken testis bölgesindeki damar ve sinir yaralanmaları aza indirgenir ve ufak parçalarda embriyolog tarafından daha kolay bir şekilde sperm hücresinin bulunmasına olanak sağlar.

Mikro tese işleminden sonra işlemi gerçekleştirilen hasta genel anestezi alması nedeniyle 2 ila 3 saat gözlemde tutulur ve evine gönderilebilir. Mikro tese işleminden 2 gün sonra kadar pansuman yapılır ve jinekolog tarafından kontrolden geçirilir.7 gün süre ağır bedensel aktiviteler, uzun yolculuklar, uzun süren araba kullanımına benzer durumlardan kaçınmaları gerekir.15 gün cinsel ilişkiye ara verilmesi gerekir.

Testisten sperm hücresinin bulunma işlemi genel ya da lokal anestezi altında yapılmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Lokal anesteziyle yapılan işlemler iğne ile testislerden sperm hücresi elde etmek ya da küçük insizyon (cerrahi kesi işlemi) ile testise ait dokunun çıkarılmasıdır. Yöntemler testis içerisinde sperm hücre yapımından emin olunmasında ve tıkanıklığa bağlı meni içerisinde sperm hücresinin görülmemesi halinde seçilecek yöntemlerdir.

Mikro tese dışında aynı zamanda testis içerisinde sperm hücresi bozukluk menide sperm hücresi bulunmayan erkeklerde mikroskop altında testislerden sperm hücresi bulma işlemi (Microdissection TESE) uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile uygulanan işlemde genel anestezi kullanılmaktadır.

Mikro tese sırasında  İşlem mikroskobu kullanılmış olduğunda kişinin uzun bir süre hareketsiz yatması lokal anestezi açısından güçlük yaratacağından genel anestezi tercih edilir. Mikroskop altında yapılan işlemin önceden uygulanan lokal çok taraflı testis içerisinden alınan biyopsi
işlemine göre birden fazla üstünlükleri vardır. İşlem mikroskobuyla 20 kat büyütmede testis içerisindeki yapılar fazla derecede detayla incelenerek sperm hücre yapımı olan bölgelerden örnekler toplanır. Testis insizyonu (cerrahi kesi) sırasında mikroskop altında damar yapısının az olduğu kısımlar seçilerek insizyon (cerrahi kesi) yapılır. Yapılan bu uygulama mikro tese işlemi esnasında meydana gelebilecek kanamaları en aza indirger.
Aynı zamanda testislerin beslenmesini sağlayan damarların korunmasına olanak sağlar. Çok az miktarda doku çıkarılacağından(çok yönlü biyopsiye göre 70 kaz daha az) kan seviyesinde testesteron (erkeklik hormonu) hormon oranında azalmaya sebep olmaz.

Yorumlar

  • Slm…Esimn sperm sayisi 0 we iki gun once tese amelyti oldu hic sperm bulunamadi internt arastrdgma gore amelyti iki tarafli yapiyorlrmis esimi sadece sag tarafindan yaptilr hic bi aciklmada da bulunmdlrr. Smdi napmamiz gerektgni hic bilmiyorzz bizi biraz bilglndirsnz cok memnn olrz simddn tskkrlr

Bir yorum yazınız